PIEKARY ŚLĄSKIE
MIASTO Z PERSPEKTYWAMI

nowy szpital
System Informacji Przestrzennej Miasta Piekary Śląskie

DLA TURYSTY

Wszystkie drogi prowadzą do Piekar

Zdjęcie

Żadne ze śląskich miast nie kojarzy się tak bardzo z wędrówką jak Piekary Śląskie. Co rok na piekarskie wzgórze do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej przybywają pieszo setki tysięcy pielgrzymów. Bo choć Piekary nie są największym miastem Śląska to tutaj bije jego serce.

Piekarska Kalwaria to miejsce refleksji i medytacji. Na tym wzgórzu przez trzynaście lat spotykał się z ludźmi pracy biskup Karol Wojtyła- późniejszy papież Jan Paweł II. Podczas jego wizyty na Śląsku w 1983 roku, Cudowny Obraz Matki Boskiej Piekarskiej odbył niebywałą pielgrzymkę na lotnisko w Muchowcu by spotkać się z ojcem świętym.

Wybudowana w stylu neoromańskim Bazylika Najświętszej Maryi Panny to nie tylko miejsce kultu cudownego obrazu. Świątynia jest skarbcem śląskiej sztuki sakralnej, zawiera pamiątki wizyty króla Jana III Sobieskiego, złoty różaniec i stułę ofiarowane przez papieża Jana Pawła II oraz wiele cennych darów wotywnych. Mury bazyliki pokryte są cenną polichromią. Sąsiadująca z Bazyliką Kalwaria składa się z czterdziestu kaplic oraz świątyni wieńczącej wzgórze. Wszystkie zbudowane są na planie kalwarii jerozolimskiej.

Piekary i piekarska Kalwaria to nie tylko miejsce duchowej refleksji ale i odpoczynku na łonie przyrody. W mieście znajduje się wiele cennych i rzadkich przyrodniczo obszarów do których dostęp umożliwiają wytyczone w mieście szlaki turystyczne czy trasy rowerowe. Turyści mogą również odwiedzić Kopiec Wyzwolenia usypany dla uczczenia śląskich zrywów niepodległościowych jakimi były Powstania Śląskie. To najmłodszy a zarazem najwyższy tego typu obiekt w Polsce.

Przez centrum Piekar prowadzi także szlak historyczny, w którym odzwierciedlają się dzieje miasta. Zabytkowa zabudowa Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej, wielkomiejska kamienica z początku ubiegłego wieku, czy kamienica i pracownia figur Schaefferów to tylko niektóre obiekty, jakie można zwiedzić spacerując po mieście.

Dłuższy pobyt w Piekarach umożliwia dobra, stale rozwijająca się baza restauracyjno- hotelowa. Chwile spędzone w mieście umilą urokliwe ogródki kawiarniane, czynne od maja do późnej jesieni.

Akcja Zima 2014-15Obywatel - przyjazny obywatelPlan mobilności miejskiejkino zaciszeBudżet partycypacyjnyzespół interdyscyplinarnyInformacja dla mieszkańców zasobów ArradySystem Informacji PrzestrzennejKarta Dużej Rodziny Nowe StudiumKarty Parkingowe
!
ODWIEDŹ NAS NA
! ODWIEDŹ NAS NA

Facebook YouTube

!
POLECAMY
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ
PIEKARY 360 STOPNI - PANORAMY
AUDYCJE: NASZE SPRAWY
RADIO PIEKARY
MCIT
?
CO? GDZIE? KIEDY?Urząd Miasta Piekary Śląskie ul. Bytomska 84, 41 940 Piekary Śląskie tel. 048 32 287 20 41, fax. 048 32 287 22 69
Rzecznik prasowy tel. 048 32 39 39 335 email:rzecznikprasowy@piekary.pl

Projekt graficzny wykonanie i utrzymanie strony www: Art4net s.c.